Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krasnal Kanonier Antek, Wrocław
Zdzisław K.: To pocisk nie do tej armaty :((
Panoramy Szprotawy, Szprotawa
Popski: Na aukcji obieg 1929 r. Skorygowano górne datowania całej serii.
Klasztor Ubogich Sióstr Szkolnych de Notre Dame (dawny), ul. Warszawska, Głubczyce
Hellrid: Oba budynki znajdowały się na ulicy Warszawskiej (Botenstrasse), stały na przeciwko siebie, co jest widoczne tutaj: , jedynie nowy klasztor przetrwał - obecnie jest tam szkoła muzyczna. Tworze obiekty.
Port rybacki, ul. Bosmańska, Krynica Morska
Lekok: Dzięki:)
Pensjonat (dawny), Krynica Morska
Lekok: Czyli ulica Portowa?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Inspektorat w Głubczycach, ul. Bolesława Chrobrego, Głubczyce
Hellrid: Budynek istnieje, obecnie znajduje się w nim ZUS, jest nawet już obiekt:

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Nieoceniona pomoc wojska przy rozbiórce hali targowej
Autor: Mmaciek°, Data dodania: 2016-12-06 13:28:01, Aktualizacja: 2016-12-06 18:06:42, Odsłon: 7443

„Saperzy przygotowują już otwory na ładunki wybuchowe” - relacja z 1973 roku z rozbiórki Hali Targowej II przy ul. Kolejowej.
Los zniszczonej hali targowej przy ul. Świerczewskiego (dziś ul. Piłsudskiego - przyp. MM) został definitywnie przesądzony. Pisaliśmy w ubiegłym roku, że odbudowa tego obiektu ze względów ekonomicznych jest nieopłacalna, bo kosztowałaby około 140 mln złotych.
 
Przez wiele lat trwały dyskusje na temat wykorzystania hali, ale konkretnego działania widać nie było. Przyszli użytkownicy nie potrafili początkowo określić wysokości kosztów odbudowy obiektu. W końcu specjaliści orzekli, że odbudowa hali mija się z celem. Po pierwsze ze względu na ogromne nakłady finansowe, niewspółmiernie wysokie do efektów jakie można by uzyskać po zakończeniu remontu. Po drugie, z powodu chronicznego braku wykonawców, remont trwałby bardzo długo. Po trzecie wreszcie, groźnym wrogiem jest woda podskórna, której poziom w tym miejscu znacznie się podniósł i piwnice nie nadają się do wykorzystania. 
 
Rozważywszy wszystkie „za” i „przeciw” administracyjne władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce hali. Wykonanie tego zadania powierzono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Robót Elewacyjnych i Budowlanych. Zachowana konstrukcja hali jest bardzo masywna i gdyby prowadzono rozbiórkę metodą tradycyjną prace trwałyby bardzo długo. Zwrócono się więc o pomoc do wojska, które, jak zwykle w takich sytuacjach, nie sprawia miastu zawodu.
 
Wczoraj (tj. 2 marca 1973 r. - MM) kilkudziesięciu saperów pod dowództwem ppłk mgr Władysława Oleksa przystąpiło do prac wstępnych. W murach trzeba będzie wykonać mnóstwo otworów na ładunku wybuchowe. Roboty są prowadzone pod technicznym nadzorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych. Zanim rozlegną się pierwsze detonacje trzeba było dokonać skomplikowanych obliczeń, aby użyć takich ładunków, które nie zagrożą okolicznym domom.
 
Jak nam oświadczył ppłk Władysław Oleksa burzenie murów przy pomocy ładunków wybuchowych potrwa około miesiąca. Prośba do wrocławian, aby nie gromadzili się wokół ogrodzenia i nie przeszkadzali w pracy. 
 
W dyrekcji Wrocławskiego Zjednoczenia Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej poinformowano nas, że rozbiórka hali będzie kosztowała 3 mln 638 tys. zł, a przylegających do niej domów przy ul. Kolejowej – 497 tys. zł. (Temer)
 
Wieczór Wrocławia, Nr 53 (1809), sobota 3, niedziela 4 marca 1973 r.
 

/ / / / 3-5 /
Mmaciek | 2016-12-06 13:30:43
Propaganda, czy raczej rozsądne wytłumaczenie decyzji o rozbiórce Hali Targowej przy ul. Kolejowej? Zachęcam do dyskusji.
maras | 2016-12-06 13:41:16
O rozsądku, to raczej mówić nie można. Brak wyobraźni i szacunku dla zabytków architektury, a zwłaszcza technicznej, były powodem tych decyzji. Warto przypomnieć o wręcz bliźniaczych działania w stosunku do młynów św. Klary . Mogło by się wydawać, że takie decyzje minęły wraz ze zmianą ustrojową, ale dzisiejsze czasy pokazują, że w tej materii nic się nie zmieniło .
MacGyver_74 | 2016-12-07 01:44:28
Należy, do Białej księgi, dodać jaszcze obiekty z tej dyskusji: . :(
map [Alojzy W.] | 2016-12-09 09:37:03
"Po czynach ich poznacie"...Czulinski, Zdrojewski, Dudkiewicz...i jest klopot jak ich odroznic...
diwan | 2016-12-07 03:21:27
Całe ziemie odzyskane były cegielnią dla Warszawy, okradziono też te ziemie z setek zakładów przemysłowych i ich wyposażenia.
Jurus | 2016-12-25 09:28:37
A teraz w miejscu hali pewnie stanie kolejny biurowiec...
tadpole | 2022-04-02 16:07:08
Pomoc wojska ? W tym czasie nie bylo prywatnych firm rozbiorkowych.